Şubelerimiz
Dry Clean Express
Pas Lekesi Nasıl Çıkar?
Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Pas Lekesi demirin suyla temasından yada nemli havalarda oluşan demirin yüzeyindeki oksitlenme sonucu ortaya çıkan durumdur. Bu gibi durumlarda demir yüzeyinde pas lekeleri çok çirkin bir görüntü oluşturarak temizlenmemesi durumunda dökülmeye başlar ve bu dökülme esnasında altta kalan demir maddesi tekrardan paslanarak demirin bu şekilde bozulmasını sağlar.

 

Pas lekesini çıkarmaktan önce demirin pas tutmaması için belli işlemler yapılabilmektedir. Örneğin demirin paslanmasını önlemek için demire bezir yağı sürülebilir, demire yağlı boya ile üzeri boyanarak koruma altına almak mümkün olabilmektedir. Pas lekesi elbiselere yada eşyalara bulaştığı zaman yapılacak belli aşamalar ile bu sorunu çözmek sizlere kolaylık sağlayabilmektedir. Elbiselerinize bulaşan pas lekelerini çıkartmak aslında çok kolay bunun için yapmanız gereken pas lekesinin bulunduğu yere bol tuz dökün ve üzerine yarım limonu sıkarak iyice ovalayın. Üzerine biraz sirke döktükten sonra silin ve elbisenizi sıcak suyla yıkarsanız lekenin çıktığı pas lekesinin kalmadığı görülebilmektedir. Hatta aynı işlemi limon ve tuz yerine krem tartar kullanarak da uygulayabileceği söylenmektedir. Eğer pas lekeleriniz elbise değil de metal yüzeyler üzerinde ise bu konu ile ilgili yapacağınız metot pas lekesi olan bölgeye amonyak yada pas sökücü kimyasal ürünler kullanarak temizlenebilmektedir.

 

Artık pas lekelerinin giysiler üzerinde sorun olarak görülmediği, pas lekelerinin korkulu bir leke olmadığı kesin olarak bilinmektedir. Pas lekelerinin çözümünde günlük kullanımda her zaman evinizde bulunan sirkeyi de kullanabilirsiniz. Sirkenin giysiler üzerinde bulunan pas lekelerini çıkardığı ancak yine de kuru temizlemeci yöntemiyle profesyonel işlemlerden geçerek temizleneceğini söylemek bence en doğru ve sağlıklı yöntem olarak hatırlatılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? başlıklı makalemizde ispirtolu kalem lekesi nasıl çıkar, keçeli kalem lekesi nasıl çıkarılır ve koltuktan keçeli kalem lekesi nasıl çıkar hakkında bilgiler verilmektedir.

27
Mayıs
ETİKETLER